Emine Bulut’un katiline müebbet hapis cezası

  • 31 Ekim 2019
  • 269 kez görüntülendi.
Emine Bulut’un katiline müebbet hapis cezası

Varan’a verilen hapis cezasının ardından duruşma salonunda kavga çıktı

Kırıkkale’de eski eşi Emine Bulut’u 10 yaşındaki kızının yanında bıçaklayarak öldüren Fedai Varan’ın yargılanmasında 2. duruşma bugün Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Fedai Varan’a müebbet hapis cezası verdi.

Duruşmada, Sanık avukatı Ersoy Aytaç, sanığın olayı tasarlamadığını, belindeki bıçağı sürekli taşıdığını savundu. Avukat Aytaç, “Biz bu eylemin canavarca hisle işlendiğini kabul etmiyoruz.” dedi. Ayrıca Emine Bulut’un öldürüldüğü gün polis merkezine gittiğine dair dava dosyasınde yer alan tutanakta imzası bulunan 4 polis hakkında idari soruşturma başlatıldığı da öğrenildi.

Davaya birçok ilden avukat müdahil olurken, çeşitli sivil toplum kuruluşu üyesi çok sayıda kadın duruşmada hazır bulundu. Polis, duruşma nedeniyle adliye önünde ve içinde geniş güvenlik önlemleri alarak kimlik kontrolü yaptı.

Duruşmaya,  “canavarca hisle tasarlayarak öldürme” suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Fedai Varan ile Emine Bulut’un anne, babası, ailesi ve çok sayıda avukatı katıldı. Emine Bulut’un cezaevindeki kardeşleri Mikail ve Bekir Bulut, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmada yer aldı.

Emine Bulut ve Fedai Varan’ın kızları F.B.V ise duruşmaya getirilmedi. 

Duruşmada, sanık avukatı Ersoy Aytaç, kovuşturmanın genişletilmesine dair 5 talepleri olduğunu söyleyerek, “Birincisi kadın örgütlerinin davaya dahil edilmesidir. İkincisi dosya içeriğinin eksiksiz olarak tüm dijital verilerle birlikte sivil toplum kuruluşları ile paylaşılması. Üçüncüsü sanığın sorgusundan sonra ilk celse dinlenen tanıkların tekrar dinlenmesi. Dördüncü talebimiz F.B.V’ye uzman eşliğinde sorularımızı yöneltmek istiyoruz” dedi.

Avukat Aytaç, son taleplerinin Emine Bulut’un öldürüldüğü gün saat 14.00 sıralarında Kırıkkale Cumhuriyet Polis Merkezi’ne gittiğinin dava dosyasında yer aldığını hatırlatarak, polisler hakkında soruşturma açılması ve duruşmada dinlenmeleri olduğunu söyledi. Aytaç, “Polis merkezinde tutulan tutanakta Emine Bulut’un 11 yaşlarında bir kız çocuğu ile emniyete geldiği, Emine Bulut’un kızı 3 aylıkken eşinden boşandığı, eşi ile tartıştığı, kendisine küfürlü mesajlar gönderdiğini söylediği yer alıyor. Emine Bulut’un, mesajları kızının yanında polislere göstermeyeceğini söylemesi üzerine genç kadının gruplar amiri ile teşhis odasına geçerek burada mesajları gösterdiği, tahmini 10-15 dakika sonra camdan bakarak onu takipte olan boşandığı eşinin gitmiş olduğunu düşünerek polis merkezinden ayrıldığı belirtiliyor. Tutanak saati 15.00. Muhtemelen bu tutanak Emine Bulut karakoldan ayrıldıktan sonra tutulmuştur. Ancak ne zaman tutulduğu hiçbir zaman ispat edilemeyecek. Cinayetten sonra dahi tutulmuş olabilir” dedi.

4 POLİSE SORUŞTURMA TALEBİ

Avukat Aytaç, tutanakta imzası bulunan birisi komiser 4 polis hakkında soruşturma açılması için Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, “Bu 4 polisin tanık sıfatıyla duruşmaya çağrılıp, Emine Bulut’un kendilerine ne aktardığının dinlenmesi gerekir” diye konuştu. Öte yandan, 4 polis hakkında idari soruşturma başlatıldığı da öğrenildi.

Avukat Aytaç, Emine Bulut’un velayet hakkını kötüye kullandığını iddia ederek bunun haksız tahrik gerekçesi oluşturacağını söyledi. Aytaç, ayrıca sanığın olayı tasarlamadığını, belindeki bıçağı sürekli taşıdığını savundu. Avukat Aytaç, “Biz bu eylemin canavarca hisle işlendiğini kabul etmiyoruz.” dedi.

Sanık Fedai Varan ise “Taleplerimiz karşılanırsa konuşacağım” dedi.

Müşteki avukatları, sanık avukatının taleplerinin yargılamayı uzatmaya yönelik olduğunu söyleyerek taleplerin reddedilmesini istedi.

Mahkeme sanık avukatının tüm taleplerini reddetti. Savcı ise indirim uygulanmadan ceza verilmesi yönünde mütalaa verdi.

MÜEBBET HAPİS CEZASI

Mahkeme duruşma sonunda

http://nordilinga.de/bin/ohne/index.html%3Fp=1482.html

, Fedai Varan’a müebbet hapis cezası verdi. Varan’a verilen hapis cezasının ardından duruşma salonunda kavga çıktı. Polis ekipleri duruşma salonunu boşalttı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ